Preskočiť na obsah

Podujatia

Brodčanské krojované hody 2023

V dňoch 11. a 12. augusta 2023 sa konali v Kultúrnom dome dve podujatia pri príležitosti oslavy našich hodov. V piatok podvečer sme hody otvorili hodovým spievaním, na ktorom sa predstavil domáci Folklórny súbor Bročané, Ženská spevácka skupina Kútnica, Ženský sbor z Lanžhota a Folklórna skupina Lanšper zo Závodu. Po vystúpeniach a spoločnej pesničke nasledovalo posedenie pri cimbale s CM Moll zo Strážnice. Hodový piatok bol zakončený klobúkovým tancom, ktorý sa v minulosti tancoval na svadbách a rôznych zábavách.

V sobotu hodovanie pokračovalo krojovým sprievodom dedinou, ktorý sa po posledných rokoch stal neodmysliteľnou súčasťou hodov v našej obci. Po sprievode sa konala hodová zábava v Kultúrnom dome s obľúbenou DH Žadovjáci. Sme radi, že aj po rozšírení našich hodov na dva dni sme dokázali vytvoriť slušnú účasť a tým pritiahnuť ľudí k folklóru.

Obci Brodské ďakujeme za spoluprácu pri organizovaní. Vďaka patrí taktiež všetkým, ktorí sa Brodčanských krojovaných hodov 2023 zúčastnili alebo pomohli pri ich organizácii.

Organizátori OZ Prívoz a Kultúrna komisia v spolupráci s Obcou Brodské

30. výročie založenia detského folklórneho súbor Brodčánek

Pri príležistosti 30. výročia vzniku detského folklórneho súboru Brodčánek sa v sobotu 18.6.2023 predstavili so svojim programom detské súbory:

Podobenka z Vajnor. V programe mali veselé hry piesne a tance. Vedie ich Gabriela Zemanová.

Nádej z Kuklova – Smolinského, vedúca je pani Emília Kadlicová.      Z detstva si pamätá hry, ktoré sa ako deti hrávali a vo vystúpeniach súboru ich predáva ďalej.

Dunájek z Dolních Dunajovic, láske k ľudovým piesňam, tancom a ku krojom učí deti pani Marcela Benová.

Pomněnku z Tvrdonic vedie pani Zdena Šlichtová, zostavuje  vystúpenia z detských hier,  ktoré sa u nich zachovali, spojených s tancom.

Program nášho súboru hovoril o malom dratarovi, ktorý so svojím otcom vandroval ďaleko do sveta. Jeho rozhovor s dievčatami je o tom, čo videl a čo sa mu páčilo. Otázky a odpovede dopĺňali príhodné piesne a tance.

Ďakujem všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k tomu, aby sa toto stretnutie mohlo konať. Nakoniec ku spokojnosti všetkých dobre dopadlo. Ešte raz všetkým ďakujem.  M. Antálková

200. výročie narodenia Martina Čulena

Dňa 27.5.2023 sme si pripomenuli 200. výročie narodenia nášho rodáka, národného buditeľa, kňaza a spoluzakladateľa Matice slovenskej Martina Čulena. Na spomienkovom podujatí sa zúčastnili zástupcovia a predstavitelia obce Kláštora pod Znievom, obce Čaka a Matice slovenskej. V sprievodnom programe vystúpila folklórna skupina Bročané.

Fašiangy v Brodskom

Na základe doložených spomienok sa začalo u nás znovu chodiť „POD ŠABLE“ hneď po ukončení 1. svetovej vojny. V tomto roku to už je 105 výročie. Určite boli aj roky, v ktorých sa toto veselie nekonalo. Tradícia sa vždy obnovila a trvá až do dnes. Tešíme sa z toho. Priaznivci.

Výstava ovocia, zeleniny a kvetov 2022

Už niekoľko desaťročí sa u nás začiatkom jesene koná výstava ovocia, zeleniny aj kvetov. Vymenili sa generácie záhradníkov, zmenili sa aj odrody ovocia. V zeleninovej záhrade sa okrem klasickej zeleniny začali pestovať donedávna neznáme druhy, ktorým sa darí v teplejších oblastiach.

V posledných rokoch sa aj na dedine zmenil spôsob života. Stále tu žijú obyvatelia, ktorých baví práca v záhradke a nie sú to len seniori. I mladší si nájdu čas a záhradka je ich koníčkom. Svedčia o tom plody prinesené na výstavu. Na stoloch v sále ležalo množstvo krásnych a rôznorodých plodov mnohých odrôd. Najmladším záhradkárom v našej obci je Adam Jakubec, žiak základnej školy. Vo svojom veku má už veľa znalostí o rastlinách a ich pestovaní.

Každý rok výstavu doplňujú a osviežia rôzne dekoratívne výtvory. Tento rok to boli práce žiakov ZŠ na tému „ Záhrada a čo v nej nájdeme“. Videli sme vtipné nápadité skupinky papierových záhradníkov s košmi, debničky s papierovým ovocím, usmiateho ježka, z odrezkov vyrobené dážďovky, slimákov, húsenice, stromy s ovocím.

Mimoriadnu dekoráciu vytvorili dve mladé ženy, Hanka Knapová a Zuzka Hesková. Predstavili, ako vyzerali v minulosti „žne“. Postavu ženy obliekli do kvetov, listov a tráv, okolo postavili hospodárske náradie aj rôzne kuchynské predmety a pomôcky, ktoré vyplnili lesnými aj záhradnými plodmi,  kvetmi a obilím.

Ťažko sa to podrobne opisuje. Celú výstavnú sálu bolo treba vidieť. Tešíme sa na stretnutie aj na budúci rok.

Výbor SZZ Brodské

Priebežná likvidácia čiernych skládok

Skríningové testovanie na COVID-19 v našej obci

Výstava ovocia, zeleniny a kvetov

Slávnostné odovzdanie hasičského auta

Fašiangovanie folklórneho súboru v Brodskom