40. výročie folklóru v Brodskom a II. ročník Brodčanského jarmoku

V duchu zachovania si vzácnych tradícií našich predkov sme Vám ponúkli zábavu pri oslave 40. výročia folklóru v našej obci, spojenú s prehliadkou tradičných remesiel a II. ročníkom Brodčanského jarmoku.

Čítať ďalej: 40. výročie folklóru v Brodskom a II. ročník Brodčanského jarmoku

„Pod šable, pod šable, múj miuí Pane ...“

Touto fašiangovou pesničkou začínajú fašiangy v Brodskom už dlhé desaťročia. Naša rodáčka pani Štefánia Kutáčová, narodená roku 1910 spomínala, že ako malá školáčka, so svojou kamarátkou a spolužiačkou, pobehovali za fašiangovým sprievodom, v ktorom bol aj jej otec, obalený slamou a opásaný „provrísuem“.

{gallery}fasang{/gallery}

Báli sa, aby otca niekto nepodpálil. Tento zážitok jej zostal v pamäti na celý život. Ďalšie spomienky, ktoré nám dokazujú dlhodobú tradíciu fašiangov, sú tie, keď sa basa pochovávala v „šenku u Mikulú“. Keď basu pochovali, pochovávajúci aj s pomocníkom nabrali „z kamien“, v ktorých sa kúrilo, popol do vedra a potom ním natierali čelá prítomných, aby poznali, že už je popolcová streda. Tiež sa zachovali spomienky na to, aké druhy kapiel v Brodskom hrávali. Na začiatku 20. storočia na fašiangoch v Brodskom hrávala cimbalová  muzika alebo muzika z Borského Jura. Vtedy sa pochovávala strunová basa, ktorú zobrali muzikantovi rovno z rúk a položili ju na palice. Keď cimbalová muzika zanikla, začala hrávať dychová hudba, pri nej sa pochovávala basová trúba - heligón. Bolo obdobie, keď na fašiangy hral jazz a vtedy pochovávali bubon.

Vždy sa našli nadšenci, čo fašiangové obchôdzky zorganizovali. Miestna folklórna skupina sa toho ujala koncom minulého storočia. Jej členovia, aj s ďalšími priaznivcami, chodia po dedine zväčša v nedeľu pred popolcovou stredou v krojoch a v maskách (maškare) v doprovode dychovej  hudby. S tými, ktorí fašiangarov radí privítajú pred svojimi domami, si radi zatancujú. Na čele sprievodu chodia krojovaní mládenci so šabľami, na ktoré treba napichnúť slaninu alebo „koblihu“, ktorá je len na ozdobu. Dobré hospodinky ponúkajú koblihy a „boží miuosci“, ktoré treba zapiť na zdravie domácim. Vyvrcholením fašiangových slávností je pochovávanie basy. Pretože u nás hráva dychová hudba, podľa tradície sa za výdatnej pomoci pochovávajúceho a „puaček“, pochováva basová trúba. Pochovávajúci dôkladne pokropí alkoholom basu, „puačky“ a ďalších prítomných. Svojou rozlúčkovou rečou a spevom, v ktorom ospieva prednosti aj nedostatky už spomínanej basy. Keď sa jedny dostatočne vyplačú a druhí nasmejú,  krojovaní mládenci basu odnesú a zábava sa končí.

V tomto roku v Brodskom, ako každoročne, bolo pochovávanie basy dňa 23.2.2009 v KD, kde sa pri guláši a varenom víne prišli zabaviť naši občania.

 

                                                                                          Marcela Antálková
                                                                           Vedúca folklórnej skupiny „Bročané“

 

Mikuláš

Sample Image Predzvesťou blížiacich sa vianočných sviatkov boli vždy symboly v podobe postáv Deda Mráza, Mikuláša alebo Santa Klausa. Aj keď sa Perinbaba so svojou snehovou perinou v tomto roku akosi pozabudla a prišla až po Vianociach, Mikuláš si svoje povinnosti plnil vzorne.

Čítať ďalej: Mikuláš

1. Reprezentačný ples obce Brodské

Sample Image Dňa 17.1.2009 zorganizoval Obecný úrad v Brodskom 1. Reprezentačný ples obce Brodské , ktorý spadá do historicky významnej udalosti obce a to vysviacky kostola, ktoré sa tradujú ako "zimné hody" a pripomíname si ochrancu kostola sv. Antona. Na plese sa zúčastnili občania obce, pozvaní hostia a bývalí rodáci obce.

Čítať ďalej: 1. Reprezentačný ples obce Brodské

CBsoft logo 200 2013
Technický prevádzkovateľ.
CBsoft, s.r.o., Potočná 16, 90901 Skalica
erb new Správca obsahu:
Obec Brodské, Školská 1030/2, 90885 Brodské
Kontakt:034/3215012
livemarks