Zverejnenie údajov o úrovni vytriedenia za kalendárny rok 2019

Zverejnenie údajov o úrovni vytriedenia za kalendárny rok 2019
Obec v súlade s ust. § 4 ods. 6 zákona č.329/2018 Z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zverejňuje v lehote do 28. februára príslušného kalendárneho roka informáciu o úrovni vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci kalendárny rok.
Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za kalendárny rok 2019 je 13,29 %.
Sadzba poplatku pre rok 2020 za uloženie zmesového komunílneho a objemného odpadu na skládku odpadov od 29.2.2020 do 28.2.2021 je 24 €.
×

Varovanie

JFolder: :súbory: Cesta nie je adresár. Cesta: /data/1/9/19a29f42-381f-4084-9c87-bc7f1478ff0b/brodske.sk/web/images/stories/fasang

×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/fasang

Mikuláš 2009

Stovkami drobných žiaroviek sa v piatok 4. decembra rozžiaril vianočný stromček pri našom kultúrnom dome. Tejto úlohy sa ujal Mikuláš spoločne s Anjelom a Čertom, ktorí zavítali na koči medzi deti a odovzdali im sladké darčeky. Vystúpili deti zo Základnej ľudovej školy v Brodskom ale aj deti z obecenstva.

Čítať ďalej: Mikuláš 2009

2. Výročie Domova sociálnych služieb

Dňa 6.11.2009 sme oslávili druhé výročie nášho Domova sociálnych služieb.

Čítať ďalej: 2. Výročie Domova sociálnych služieb

40. výročie folklóru v Brodskom a II. ročník Brodčanského jarmoku

V duchu zachovania si vzácnych tradícií našich predkov sme Vám ponúkli zábavu pri oslave 40. výročia folklóru v našej obci, spojenú s prehliadkou tradičných remesiel a II. ročníkom Brodčanského jarmoku.

Čítať ďalej: 40. výročie folklóru v Brodskom a II. ročník Brodčanského jarmoku

„Pod šable, pod šable, múj miuí Pane ...“

Touto fašiangovou pesničkou začínajú fašiangy v Brodskom už dlhé desaťročia. Naša rodáčka pani Štefánia Kutáčová, narodená roku 1910 spomínala, že ako malá školáčka, so svojou kamarátkou a spolužiačkou, pobehovali za fašiangovým sprievodom, v ktorom bol aj jej otec, obalený slamou a opásaný „provrísuem“.

{gallery}fasang{/gallery}

Báli sa, aby otca niekto nepodpálil. Tento zážitok jej zostal v pamäti na celý život. Ďalšie spomienky, ktoré nám dokazujú dlhodobú tradíciu fašiangov, sú tie, keď sa basa pochovávala v „šenku u Mikulú“. Keď basu pochovali, pochovávajúci aj s pomocníkom nabrali „z kamien“, v ktorých sa kúrilo, popol do vedra a potom ním natierali čelá prítomných, aby poznali, že už je popolcová streda. Tiež sa zachovali spomienky na to, aké druhy kapiel v Brodskom hrávali. Na začiatku 20. storočia na fašiangoch v Brodskom hrávala cimbalová  muzika alebo muzika z Borského Jura. Vtedy sa pochovávala strunová basa, ktorú zobrali muzikantovi rovno z rúk a položili ju na palice. Keď cimbalová muzika zanikla, začala hrávať dychová hudba, pri nej sa pochovávala basová trúba - heligón. Bolo obdobie, keď na fašiangy hral jazz a vtedy pochovávali bubon.

Vždy sa našli nadšenci, čo fašiangové obchôdzky zorganizovali. Miestna folklórna skupina sa toho ujala koncom minulého storočia. Jej členovia, aj s ďalšími priaznivcami, chodia po dedine zväčša v nedeľu pred popolcovou stredou v krojoch a v maskách (maškare) v doprovode dychovej  hudby. S tými, ktorí fašiangarov radí privítajú pred svojimi domami, si radi zatancujú. Na čele sprievodu chodia krojovaní mládenci so šabľami, na ktoré treba napichnúť slaninu alebo „koblihu“, ktorá je len na ozdobu. Dobré hospodinky ponúkajú koblihy a „boží miuosci“, ktoré treba zapiť na zdravie domácim. Vyvrcholením fašiangových slávností je pochovávanie basy. Pretože u nás hráva dychová hudba, podľa tradície sa za výdatnej pomoci pochovávajúceho a „puaček“, pochováva basová trúba. Pochovávajúci dôkladne pokropí alkoholom basu, „puačky“ a ďalších prítomných. Svojou rozlúčkovou rečou a spevom, v ktorom ospieva prednosti aj nedostatky už spomínanej basy. Keď sa jedny dostatočne vyplačú a druhí nasmejú,  krojovaní mládenci basu odnesú a zábava sa končí.

V tomto roku v Brodskom, ako každoročne, bolo pochovávanie basy dňa 23.2.2009 v KD, kde sa pri guláši a varenom víne prišli zabaviť naši občania.

 

                                                                                          Marcela Antálková
                                                                           Vedúca folklórnej skupiny „Bročané“

 

Mikuláš

Sample Image Predzvesťou blížiacich sa vianočných sviatkov boli vždy symboly v podobe postáv Deda Mráza, Mikuláša alebo Santa Klausa. Aj keď sa Perinbaba so svojou snehovou perinou v tomto roku akosi pozabudla a prišla až po Vianociach, Mikuláš si svoje povinnosti plnil vzorne.

Čítať ďalej: Mikuláš

logo Technický prevádzkovateľ:
Hviezdoslavova 309/1, 905 01 Senica
erb new Správca obsahu:
Obec Brodské, Školská 1030/2, 90885 Brodské
Kontakt:034/3215012
livemarks