Vianočný príhovor pána farára

Vianočný príhovor pána farára
Drahí bratia a sestry v Brodskom, srdečne Vás pozdravujem a pozývam, aby sme sa spolu vydali na cestu do Betlehema. Nebojte, neporušíme aktuálne nariadenia, budeme putovať duchovne do Betlehema, usaďme sa pred naším Betlehemom, ktorý máme na stole, alebo pod stromčekom a uvažujme.
Čítať ďalej...

Informácie k celoplošnému testovaniu v obci Brodské.

Informácie k celoplošnému testovaniu v obci Brodské.
Oznamujeme občanom, že obec Brodské zabezpečila testovanie občanov antigénovými testami v rámci celoplošného skríningu.
Testovanie občanov v našej obci na COVID-19 sa uskutoční nasledovne:
Štvrtok 21.1.2021 od 10:00 hod. do 17:00 hod. (prestávka od 13:00 – 13:30 hod.)
Piatok 22.1.2021 od 13:00 hod. do 17:00 hod.
Sobota 23.1.2021 od 10:00 hod. do 17:00 hod. (prestávka od 13:00 – 13:30 hod.)
Obec zriadila jedno mobilné odberné miesto.
Testovanie sa uskutoční v kultúrnom dome, vstup bude cez bezbariérový vstup. Testovanie je odporúčané od 15 do 65 rokov, v prípade záujmu sa môžu otestovať aj občania starší ako 65 rokov. Deti vo veku od 15 do 18 rokov musia prísť na testovanie so svojim rodičom, alebo zákonným zástupcom, ktorému bude odovzdaný výsledok testovania dieťaťa.
Prednostne testovaní budú občania s trvalým a prechodným pobytom v obci Brodské, onkologickí pacienti, zdravotne znevýhodnení občania a tehotné ženy. Na testovanie si so sebou prineste občiansky preukaz. Upozorňujeme, ak bol občan pozitívne testovaný v minulosti/posledných 90 dní/ , nepotrebuje test, len potvrdenie od svojho ošetrujúceho lekára o prekonaní COVIDU-19.
Testami vykonanými v týchto dňoch sa môžete preukázať od 27.1.2021. Je nutné prísť s rúškom na tvári, dodržiavať odstupy a tiež pokyny usporiadateľov.
Prosíme všetkých občanov o maximálnu trpezlivosť, ohľaduplnosť, disciplínu. Ďalšie informácie budeme priebežne dopĺňať. ZVLÁDLI SME PRVÉ KOLO, ZVLÁDNEME TO S VAŠOU POMOCOU AJ TERAZ.
×

Varovanie

JFolder: :súbory: Cesta nie je adresár. Cesta: /data/1/9/19a29f42-381f-4084-9c87-bc7f1478ff0b/brodske.sk/web/images/stories/fasang

×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/fasang

„Pod šable, pod šable, múj miuí Pane ...“

Touto fašiangovou pesničkou začínajú fašiangy v Brodskom už dlhé desaťročia. Naša rodáčka pani Štefánia Kutáčová, narodená roku 1910 spomínala, že ako malá školáčka, so svojou kamarátkou a spolužiačkou, pobehovali za fašiangovým sprievodom, v ktorom bol aj jej otec, obalený slamou a opásaný „provrísuem“.

{gallery}fasang{/gallery}

Báli sa, aby otca niekto nepodpálil. Tento zážitok jej zostal v pamäti na celý život. Ďalšie spomienky, ktoré nám dokazujú dlhodobú tradíciu fašiangov, sú tie, keď sa basa pochovávala v „šenku u Mikulú“. Keď basu pochovali, pochovávajúci aj s pomocníkom nabrali „z kamien“, v ktorých sa kúrilo, popol do vedra a potom ním natierali čelá prítomných, aby poznali, že už je popolcová streda. Tiež sa zachovali spomienky na to, aké druhy kapiel v Brodskom hrávali. Na začiatku 20. storočia na fašiangoch v Brodskom hrávala cimbalová  muzika alebo muzika z Borského Jura. Vtedy sa pochovávala strunová basa, ktorú zobrali muzikantovi rovno z rúk a položili ju na palice. Keď cimbalová muzika zanikla, začala hrávať dychová hudba, pri nej sa pochovávala basová trúba - heligón. Bolo obdobie, keď na fašiangy hral jazz a vtedy pochovávali bubon.

Vždy sa našli nadšenci, čo fašiangové obchôdzky zorganizovali. Miestna folklórna skupina sa toho ujala koncom minulého storočia. Jej členovia, aj s ďalšími priaznivcami, chodia po dedine zväčša v nedeľu pred popolcovou stredou v krojoch a v maskách (maškare) v doprovode dychovej  hudby. S tými, ktorí fašiangarov radí privítajú pred svojimi domami, si radi zatancujú. Na čele sprievodu chodia krojovaní mládenci so šabľami, na ktoré treba napichnúť slaninu alebo „koblihu“, ktorá je len na ozdobu. Dobré hospodinky ponúkajú koblihy a „boží miuosci“, ktoré treba zapiť na zdravie domácim. Vyvrcholením fašiangových slávností je pochovávanie basy. Pretože u nás hráva dychová hudba, podľa tradície sa za výdatnej pomoci pochovávajúceho a „puaček“, pochováva basová trúba. Pochovávajúci dôkladne pokropí alkoholom basu, „puačky“ a ďalších prítomných. Svojou rozlúčkovou rečou a spevom, v ktorom ospieva prednosti aj nedostatky už spomínanej basy. Keď sa jedny dostatočne vyplačú a druhí nasmejú,  krojovaní mládenci basu odnesú a zábava sa končí.

V tomto roku v Brodskom, ako každoročne, bolo pochovávanie basy dňa 23.2.2009 v KD, kde sa pri guláši a varenom víne prišli zabaviť naši občania.

 

                                                                                          Marcela Antálková
                                                                           Vedúca folklórnej skupiny „Bročané“

 

Mikuláš

Sample Image Predzvesťou blížiacich sa vianočných sviatkov boli vždy symboly v podobe postáv Deda Mráza, Mikuláša alebo Santa Klausa. Aj keď sa Perinbaba so svojou snehovou perinou v tomto roku akosi pozabudla a prišla až po Vianociach, Mikuláš si svoje povinnosti plnil vzorne.

Čítať ďalej: Mikuláš

1. Reprezentačný ples obce Brodské

Sample Image Dňa 17.1.2009 zorganizoval Obecný úrad v Brodskom 1. Reprezentačný ples obce Brodské , ktorý spadá do historicky významnej udalosti obce a to vysviacky kostola, ktoré sa tradujú ako "zimné hody" a pripomíname si ochrancu kostola sv. Antona. Na plese sa zúčastnili občania obce, pozvaní hostia a bývalí rodáci obce.

Čítať ďalej: 1. Reprezentačný ples obce Brodské

logo Technický prevádzkovateľ:
Hviezdoslavova 309/1, 905 01 Senica
erb new Správca obsahu:
Obec Brodské, Školská 1030/2, 90885 Brodské
Kontakt:034/3215012
livemarks